۱۳۹۳/۱۲/۱ تعداد بازدید: ۳۳۵
print

چشمان بسته مسئولان بر دود شدن جوانان

هنر پیشه ای در فیلم سینمایی در حال پخش از تلویزیون سیگار می کشد. هم پدر نوجوان و هم هنر پیشه با حرص و طمع دود را می بلعندو نوجوان به فکر فرو می رود و می گوید: سرانجام سیگار خوب است یا بد؟

چشمان بسته مسئولان بر دود شدن جوانان

بنا بر اعلام آمار رسمی سال قبل، 28درصد از مردان و سه درصد از زنان کشور سیگاری هستند. در همین حال  مدیر عامل شرکت دخانیات ایران از افزایش 100درصدی تولیدات این شرکت در چند ماه 93 نسبت به مدت مشابه سال92خبر داده است.

  نبود سیاستهای پیشگیرانه دخانی

گرچه این آمارها از بالا رفتن شاخص ابتلای نوجوانان و جوانان به سیگار و دخانیات نشان دارد، اما واقعیتها نشان دهنده این مهم است که هنوز سیاستهای پیشگیرانه و آموزشی اثربخش  برای پایان دادن به چرخه دخانیات، اعتیاد و بیماری در کشور اجرایی نشده است.

دکتر مهدی صباغیان، کارشناس پیشگیری‌های اجتماعی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وعضو جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان این مطلب می گوید: مصرف سیگار و قلیان افزایش و رشد بی نظیری یافته و تداوم این روند در جامعه موجب شیوع انواع بیماری ها در میان مصرف کنندگان آن خواهد شد.

وی می افزاید: با مصرف سیگار ، خطر سرطان ریه در مردان 20 و در زنان 12 برابر شده، همچنین مصرف یک بسته سیگار در روز خطر بیماری عروقی کرونر را دو برابر افزایش می دهد و به طور کلی می توان گفت از هر چهار موردِ مرگی که بر اثر تنگی عروق کرونر رخ می دهد، متأسفانه یک مورد به علت مصرف دخانیات است.

  هم پیشگیری هم مبارزه

در همین رابطه دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت،گفته است: موافق پیشگیری از دخانیات همراه با  افزایش مالیات بر سیگار هستیم، زیرا مجوز دادن به یک شرکت شناسنامه‌دار که مالیات پرداخت می‌کند، بهتر از این است که مرزها را بازو چشمهایمان را ببندیم تا قاچاق ترویج شود.

مصرف سیگار و قلیان افزایش و رشد بی نظیری یافته و تداوم این روند در جامعه موجب شیوع انواع بیماری ها در میان مصرف کنندگان آن خواهد شد.

به گفته  وزیر بهداشت، هم اکنون  رقمی بین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان در سال صرف هزینه‌های بهداشتی و درمانی مرتبط با مصرف دخانیات در کشور می شود واین بودجه رقم هنگفتی است که می تواند به جای جبران صدمات ناشی از مصرف سیگار و قلیان، برای سایر بیماران و بویژه مبتلایان به بیماری های سخت درمان صرف شود.

مافیای قدرتمند سیگار در کشور

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در مورد مافیای قاچاق سیگار، می گوید: شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از قدرت‌ها پشت واردات سیگار قرار دارند و یک مافیای قدرتمندی برای واردات این محصولات به کشور فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه در سیگارهای تولید داخل و وارداتی بهترین بسته‌ بندی را برای ایجاد جاذبه مصرف‌کننده در نظر می‌گیرند، می افزاید: حتی برای ایجاد انگیزه خرید سیگار بین افراد نیز نسبت به نحوه در دست گرفتن نخ سیگار برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام می‌دهند، این بدان معنا است که کارخانجات تنها به دنبال ایجاد چنین جاذبه‌هایی برای فروش بیشتر دخانیات هستند.

مصری معتقد است: تا زمانی که انحصار دخانیات در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت بود تا حدودی تلاش می‌شد تا مردم گرایش زیادی به سیگار نداشته باشند اما زمانی‌که این وزارتخانه کارخانه دخانیات را بابت بدهی ها در مقابل 5 هزار میلیارد تومان به وزارت رفاه واگذار کرد، شاهد مجوزهایی برای تولید سیگار در داخل کشور به بخش خصوصی هستیم.

این نماینده مجلس با عنوان این مطلب که مجوزهای تولید سیگار در کشور به کسانی داده می‌شود که صد درصد به فروش خود می اندیشند و به فکر سلامت مردم نیستند، می گوید: اگر قرار است سیگاری تولید و توزیع شود می‌توان برندهای خارجی را ممنوع کرد و در این زمینه با برندسازی، سیگار داخلی را صادر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد تا برندهای خارجی در کشور رشد کنند، می افزاید: تولید سیگار در کشور به دو شکل شهرت یافته است. اول تولید با برند و نام ایرانی و دوم سیگارهایی که تنباکوی آن از خارج وارد کشور شده و در ایران تنها بسته‌ بندی می‌شود که در واقع نمی‌توان آن را به عنوان تولید داخل محسوب کرد.

هزینه 70 میلیاردی درمان سیگاری ها

محمدحسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه سالانه 70 میلیارد تومان برای درمان افراد سیگاری‌ در کشور هزینه می‌کنیم، معتقد است که قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار بدون هیچ‌گونه نظارت و پرداخت حتی یک ریال مالیات، صورت می‌گیرد.

زمانی که قاچاق سیگار به راحتی در کشور صورت می‌گیرد می توان گفت که این اقدام به راحتی در حاکمیت جای دارد و زمانی که وزارت صنعت با اخذ مالیات بر سیگار مخالفت می‌کند این نشان می‌دهد که با قاچاق سیگار موافق است.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 65 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، می گوید: از این میزان، حدود 25 میلیارد آن تولید داخل است و 20 میلیارد آن به صورت مشترک و با سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در داخل کشور تولید می‌شود و 20 میلیارد نخ آن قاچاق می‌شود.

قربانی ادامه می دهد:‌ این ارقام قابل توجه است و کشورهایی که در سیستم بهداشت جهانی هستند از این آمار و ارقام مصرف سیگار در کشور بسیار متعجب می‌شوند این درحالی است که قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار بدون هیچ‌گونه نظارت و پرداخت حتی یک ریال مالیات صورت می‌گیرد.

این نماینده مجلس، بهترین روش مدیریت مصرف سیگار در کشورمان را، مالیات می داند و می گوید: در قانون برنامه نیز به این مهم اشاره شده که مالیات بر سیگار باید هر سال 10 درصد افزایش یابد در سال 86 برای اولین بار مالیات بر دخانیات به 40 درصد رسید و آمارها نشان می‌دهد که در آن سال قاچاق دخانیات به مراتب کاهش پیدا کرده بود.

قربانی معتقد است که مالیات بر دخانیات تجربه بین‌المللی است که همه کشورهای دنیا آن را تجربه کردند و برخی از کشورهای اطراف  ایران، مالیات بر سیگار را به 80 درصد هم رساندند اما متاسفانه نداشتن مالیات بر دخانیات و خرده‌فروشی در ایران باعث شده که امروزه راه به روی بازار قاچاق باز شود.

وی می گوید: زمانی که قاچاق سیگار به راحتی در کشور صورت می‌گیرد می توان گفت که این اقدام به راحتی در حاکمیت جای دارد و زمانی که وزارت صنعت با اخذ مالیات بر سیگار مخالفت می‌کند این نشان می‌دهد که با قاچاق سیگار موافق است.

اما علاوه بر افزایش مالیات بر دخانیات ،آگاه سازی مردم، فرهنگسازی، نظارت بر ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر هجده سال و توجه بیشتر بر سلامت عمومی جامعه و تمرکز بر کاهش تولید مواد دخانی می تواند دولت را در جهت کنترل هر چه بیشتر بازار دخانیات و در نتیجه تأمین سلامت شهروندان یاری کند.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.