۱۳۹۳/۱۱/۷ تعداد بازدید: ۱۷۹۱
print

شهری که قفل سوغات می‌دهد

هیچ می دانستید شهری در ایران هست که سوغات اصلی اش به جای سوزن دوزی و فرش و گلیم و خوراکی های محلی، قفل های فولادی است؟ برای خریدن مرغوب ترین قفل های ایرانی باید راهی استان چهارمحال و بختیاری شوید و از چالشتر، سوغات بخرید!

شهری که قفل سوغات می‌دهد
هیچ می دانستید شهری در ایران هست که سوغات اصلی اش به جای سوزن دوزی و فرش و گلیم و خوراکی های محلی، قفل های فولادی است؟ برای خریدن مرغوب ترین قفل های ایرانی باید راهی استان چهارمحال و بختیاری شوید و از چالشتر، سوغات بخرید!
 

سوغات چهارمحال و بختیاری,سوغات استان چهارمحال و بختیاری,سوغات چهارمحال بختیاری,سوغات استان چهارمحال و بختیاری,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

استان چهارمحال و بختیاری از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به کهکیلویه و بویر احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود می شود و با آب و هوای کوهستانی و خنک و طبیعت سرسبزش گزینه خیلی خوبی برای یک گشت و گذار نوروزی است.

اما اگر گذارتان به این خطه افتاد می توانید از قالی‌معروف‌ چال‌ شتری‌، چوخا، نمد، گیوه‌، خورچین‌، گلیم‌، سیاه‌ چادر، جاجیم‌، وریس‌ یا طناب‌ ابریشمی‌، کلاه‌های‌نمدی‌، خور، جل‌، پلاس‌ و کچمه‌ دان‌ این منطقه سوغاتی هایی بخرید و به شهر خود ببرید.

فرش و گلیم از صنایع دستی این استان است که مراکز اتراق عشایر و روستاهاى استان چهارمحال و بختیارى محل تولید گلیم وجاجیم است. همچنین لبنیات و محصولات محلی نیز در این استان به وفور وجود دارد.

کمچه‌دان وسیله‌‌اى است که براى نگهدارى قاشق و ملاقه‌‌هاى چوبى مورد استفاده قرار مى‌گیرد. اگرچه قاشق و ملاقه‌هاى چوبى جاى خود را به قاشق و ملاقه‌هاى فلزى داده‌‌اند، ولى تولید کمچه‌دان متوقف نگردیده و هنوز در جامعه عشایرى متداول است. علیرغم فقدان آمار دقیق در مورد بافندگان کمچه‌دان، قدر مسلم آن است که اکثر خانوارها در صورت نیاز اقدام به بافت کمچه‌دان مى‌نمایند.

اگر دنبال یک گزینه خوراکی هستید، گز بلداجی سوغاتی محبوب شما خواهد بود. این گز دارای انواع گوناگون است که بر اساس میزان مغز پسته و مغز بادام و ماده گیاهی مورد مصرف و شکل ظاهری آن تقسیم بندی می شوند

گز بلداجی

با همه این ها اگر دنبال یک گزینه خوراکی هستید، گز بلداجی سوغاتی محبوب شما خواهد بود. این گز دارای انواع گوناگون است که بر اساس میزان مغز پسته و مغز بادام و ماده گیاهی مورد مصرف و شکل ظاهری آن تقسیم بندی می شوند.

بر اساس میزان مغز پسته یا بادام، ممکن است ممتاز، مخصوص، سفارشی یا معمولی باشد.

ماده گیاهی که در این گز به کار رفته هم ممکن است شامل گز انگبینی، گز زعفرانی و سایر اسانس ها باشد.

این گز همچنین بر اساس شکل ظاهری شامل گز آردی با قطعه بزرگ، گز آردی با قطعه کوچک، گز لقمه و گز شکلاتی می شود.

معروف‌ترین نوع کلاه‌هایى که در این منطقه ساخته مى‌شود کلاه خسروى، شب کلاه و کلاه قشقایى است. مواد اولیه مورد مصرف کلاه مالان به طور عمده کرک بز، پشم، صابون و رنگ‌هاى جوهرى است

کلاه و دستکش

این صنعت دستى به نسبت سایر انواع صنایع دستى در میان عشایر بختیارى رواج چندانى ندارد. نحوه بافت کلاه و دستکش پشمى در جامعه عشایرى شیوه‌اى سنتى دارد و با استفاده از نخ پشمى آن را با میل‌هاى مخصوص مى‌بافند و نقش‌هاى لازم را به آن مى‌دهند.

از دیگر صنایع دستى چهارمحال و بختیارى صنعت کلاه‌مالى است و مراکز تولید آن شهر کرد و بروجن است. کلاه مالان معمولاً در تمام طول سال مشغول کارند. تولید روزانه هر 7 کلاه مال 2 عدد کلاه درجه یک و یا حدود 5 عدد کلاه درجه‌ 2 است. معروف‌ترین نوع کلاه‌هایى که در این منطقه ساخته مى‌شود کلاه خسروى، شب کلاه و کلاه قشقایى است. مواد اولیه مورد مصرف کلاه مالان به طور عمده کرک بز، پشم، صابون و رنگ‌هاى جوهرى است.

 

قفل چالشتری

قفل‌سازان چالشترى، قفل‌هاى پولادى خوبى مى‌سازند که با قفل‌هاى ماشینى رقابت مى‌کند. قفل‌سازان چالشتر این فن را از پدرانشان به ارث برده‌اند. قفل‌هاى چالشترى به نام اولین سازنده آن «عبداللّه» معروف است. از دیگر صنایع دستى فلزى چالشتر قیچى، قندشکن، چاقو، قلم‌تراش و نیز تفنگ‌هاى دست‌ساز را مى‌‌توان نام برد.

 

 

نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.