۱۳۹۵/۷/۱۲ تعداد بازدید: ۷۵
print

فرصت زندگی را برای ترویج قرآن غنیمت بدانیم

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: تا زمانی که فرصت زندگی داریم، برای ترویج مبانی و معارف قرآن و اشاعه ی سبک زندگی اسلامی تلاش کنیم.

فرصت زندگی را برای ترویج قرآن غنیمت بدانیم

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری در  نشست  مدیران، کارشناسان امور قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی، جامعه ی قرآنی چهار محال و بختیاری  و  رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور برگزار شد، با اشاره به دو روایت از ابن عباس گفت: ابن عباس عموزاده و صحابی رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم، و از یاران و شاگردان پیامبر و  امام علی (ع) است که در میان صحابه و تابعین، آرای تفسیری او جایگاهی مهم دارد.

حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی افزود: بنا به روایت ابن عباس پیامبر گرامی اسلام اشراف و بزرگان امّت خود را حاملان قرآن وشب زنده داران معرفی کرده است و  قبل از طلوع اسلام که  اشرافیت به داشتن شتر، مال و فرزند بیشتر بود و هر کس از مال دنیاو زینت دنیا بیشتر داشت جزء اشراف و بزرگان شناخته می شد، بعد از ظهور دین اسلام و با بعثت پیامبر گرامی اسلام و نزول آیات وحی، حضرت ختمی مرتبت اشراف و بزرگان امت خود را کسانی دانست که حامل آیات نورانی قرآن هستند و شب زنده داری می‌کنند.

وی ادامه داد: باتوجه به معنای آیه ۵ سوره جمعه و روایاتی که درمورد حاملان قرآن وارد شده است می توان نتیجه گرفت که حامل قرآن کسی است که باقرآن مانوس و آشناست و از محتوای آن آگاهی دارد و پیام ها و احگام و معارف نورانی آن را به خوبی دریافته اند و به اندازه توان و ظرفیت خود به دستورات آن عمل کرده و وجودشان ظرف حقایق و معارف قرآنی شده است به گونه ای که گویا قرآن مجسم شده اند و قرآن را با خود حمل می‌کنند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری با اشاره به شأن نزول آیه ی ۸ سوره ی انسان گفت: این آیه در شأن عترت رسول خدا (ص)، یعنی امام على، فاطمه، حسن و حسین (ع) نازل شده است و زمان نزول آن در ماه ذیحجه پس از ادای نذری بود که امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) برای شفای حسنین (ع) کرده بودند.

حجت‌الاسلام مرتضوی بیان کرد: قبل از انقلاب اسلامی سواد قرآنی استان چهار محال و بختیاری بسیار کم بود، نه فقط در بحث های قرآنی بلکه در دیگر مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، فعالیت ها و کار های انجام شده قبل از انقلاب قابل ذکر نیست  ولی به برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و سفره ای که امام امت در ایران اسلامی گشودند و تلاش فعالان و تلاشگران عرصه ی قرآن روز به روز شاهد رشد و شکوفایی برنامه های قرآنی در استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه راه نرفته در مباحث قرآنی زیاد است و باید تلاش ها از این چیزی که امروز هست مضاعف تر شود، گفت: در طول ۳۸ سالی که از انقلاب اسلامی می گذرد، کار های قرآنی در بعضی از شهرستان های ما در شأن جمهوری اسلامی نیست و نسبت به حمایت از این شهرستان ها غفلت شده است و این غفلت به تخصیص اعتبارات قرآنی مربوط می‌شود. 

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری افزود: باید تا زمانی که فرصت زندگی کردن داریم در هر پست و مقامی که هستیم، و با هر آنچه امکانات که در اختیار داریم برای ترویج مبانی و معارف قرآن و اشاعه ی سبک زندگی اسلامی تلاش کنیم.

گفتنی است، نشست مدیر کل، مدیران، کارشناسان امور قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی و جامعه ی قرآنی چهار محال و بختیاری با رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشورروز سه شنبه ۶ مهر ۹۵ در سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی برگزار شد.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.