۱۳۹۵/۷/۱۶ تعداد بازدید: ۱۲۰
print

ورود به فضای مجازی برای اهل علم و معرفت لازم است

مسئول پایگاه اندیشوران حوزه علمیه قم، ورود به فضای مجازی برای اهل علم و معرفت را لازم دانست و گفت: روحانیان تأثیر فضای مجازی را می دانندولی چیز دیگری جای منبرها را نخواهد گرفت.

ورود به فضای مجازی برای اهل علم و معرفت لازم است

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید حسین شفیعی دارابی ۱۱ مهردر گردهمایی مبلغان استان که در آستانه ماه محرم با عنوان طلایه داران تبلیغ و با حضور مبلغان استان در مهدیه مصلای شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اهمیت تبلیغ در جامعه و جایگاه خطیب گفت: مدال تبلیغ نزدیک به چهار دهه است که نصیب مبلغین شده و این مسئولیت، مسئولیت بزرگی است که بردوش ما روحانیون گذاشته شده است که با هر چیزی معامله و با هیچ عنوان و جایگاهی قابل معاوضه نیست، به این خاطر باید خدا را شکرگذار باشیم.

مسئول پایگاه اندیشوران حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه روحانیون باید علم را با نوشتن مهار کنند چون که توجه هم بیشتر می‌شود، گفت: از بایسته ها وباید های تبلیغ که بسیار بحث وسیعی است، یکی کسب معرفت مناسب و القاء معرفت مناسب به مخاطب است که این باید دوسویه باشد، دیگری صبوری،پایداری،مقاومت،ایستادگی و رنجیده نشدن و در آخر توسل و عرض ادب به ساحت حضرت اباعبدالله و تأکید به این نکته است.

وی با بیان اینکه مبلغان می‌توانند شافع دیگران در قیامت باشند، اظهار کرد: مبلغان در این دنیا نیز می توانند شفیع مردم باشند و این قشر در دنیا جایگاه والای دارند که نباید آن را ارزان بفروشند، مبلغان باید شنوای دردهای دینی و مذهبی آحاد جامعه باشند زیرا پناهگاه امروز جوانان و مردم مبلغان هستند.

حجت‌الاسلام شفیعی دارابی خطاب به مبلغین اعزامی گفت: قبل از اینکه به فکر شفاعت در قیامت باشیم در زندگی روز مره دست گیر نیاز مندان باشیم که ناله ها و آه ها بلند است و چه بسیار خانواده هایی که ضجه میزنند برای اهل خانه ی خود و چه کسی جز روحانیون می توانند این مشکلات فکری و فرهنگی جامعه امروز را حل و فصل کنند.

وی گفت: روحانیون فضای مجازی و تأثیر آن را به خوبی می‌شناسند ولی هنوز چیز دیگری جای منبرها و تاثیرات آن‌ را نخواهد گرفت و هیچ کس گمان نکند اهمیت سخنان طلبه‌ها کمتر از گذاشته شده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی قم با اشاره به آیه ۳۳ سوره مبارکه فصلت، بیان کرد: آل الله سه ویژگی شاخص دارند و این آیه مصداق اعظمش، پیامبر(ص) و اهل بیت علیهم السلام است، ولی این آیه بیانش مطلق است، هر کس این سه ویژگی را داشته باشد خداوند به او می بالد و مبلغان باید دعوت کننده به سوی خدا، انجام دهنده ی عمل صالح و زباناً و عملاً اقرار و اعتراف کننده به دین اسلام باشند و  با شهامت، پایبندی به دین، اسلام و قرآن را اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه کسب معرفت لازم در زمینه های مختلف باید رأس امور قرار بگیرد گفت: معرفت آموزه های دینی که دارای زوایای بسیاری است، معرفت شبهاتی که وجود دارد، معرفت زمان و مکان و معرفت مخاطب و نیاز و آسیب ها باید این ها مد نظر قرار بگیرد به‌ویژه در مورد نسل جوان باید ویژه اهمیت داده شود.

مسئول پایگاه اندیشوران حوزه علمیه قم بیان کرد: مبلغین باید باور داشته باشند که دشمن با تمام قدرت به صورت بیست و چهار ساعته در حال کار است و انگلیس عمامه به سری را وارد عرصه ی تبلیغ دین کرده و دارد شیعه و اسلام انگلیسی را ترویج و تبلیغ می‌کند، این چنین است که باید با بصیرت و با دقت در تبلیغ تلاش کرد.

حجت‌الاسلام شفیعی با اشاره به سخن رهبری که ورود به فضای مجازی را برای اهل علم لازم دانستند، افزود: یک مبلغ دینی موفق و آگاه باید وقتی را صرف حضور در فضای مجازی کند، باید از بحث های تکراری فاصله گرفت، زمان و نیازمندی های مستمع و مخاطب را دید و مباحث را به روز کرد و با تبادل نظر تجربیات خود را به دیگران منتقل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مسئله ی صبوری، مقاومت و خالی نکردن سنگر در تمامی عرصه ها گفت: مبلغ دین باید صبور باشد و مسئولین استانی و کشوری وظیفه دارند که مشکلات قشر طلبه را مرتفع کنند، چون که با جرأت می توان گفت محروم ترین قشر جامعه طلاب و مبلغین اعزامی هستند که باید واقعا بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام شفیعی گفت: ای کاش فقط مشکل، مالی و اقتصادی بود، امروزه مبلغین و طلاب از خودی ها بیشتر از بیگانگان زخم زبان می شنوند و نمی گذارند آن طور که شایسته است به دین و فرهنگ اسلامی و سبک زندگی اسلامی پرداخته شود، ولی باید در این راه که هم سختی دارد و هم مشکلات زیاد، صبوری کرد.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.