۱۳۹۵/۷/۱۲ تعداد بازدید: ۹۲
print

نوع مدیریت بر اعتبارات قرآنی و توزیع آنها کارشناسی تر و اصولی تر انجام شود

رئیس رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور، نوع مدیریت بر اعتبارات قرآنی و توزیع آنهارا ناعادلانه دانست و گفت: این مدیریت باید کارشناسی تر و اصولی تر انجام شود.

نوع مدیریت بر اعتبارات قرآنی و توزیع آنها کارشناسی تر و اصولی تر انجام شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، مهدی قره شیخ لو در جمع مدیران، کارشناسان امور قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی و جامعه ی قرآنی چهار محال و بختیاری گفت: به برکت انقلاب و در طول چهار دهه ای که پشت سر گذاشتیم کار های خوبی در کشور انجام شده است و خیلی کمبود ها و خلأ هایی که در زمینه ی فعالیت های قرآنی وجود داشت پر شد.

قاری بین المللی و پیشکسوت  قرآن کریم افزود: سرمایه ای که امروز در کشور در قالب قاریان، حافظان، اساتید، موسسات و  جلسات قرآنی داریم همه مدیون خون شهیدانی است که رفتند تا این امنیت در کشور حکم فرما شود و ما امروز بتوانیم به سهولت در امر ترویج و آموزش قرآن فعالیت کنیم و نباید این مهم را نادیده گرفت که تمام هر آنچه که هست از برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

قره شیخ لو ادامه داد: اگر بخواهیم حافظان قرآن کریم در کل کشور را قبل از انقلاب شمارش کنیم، شاید از تعداد انگشتان دست هم کمتر بودند ولی به حول و قوه ی الهی در زمان حاضر چیزی در حدود دو هزار و ۵۰۰ حافظ کل قرآن کریم در کشور شناسایی شده اند که مراجعه کرده اند و مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم دریافت کرده اند و این درحالی است که ما خیلی از حافظان قران کریم را داریم که بنا به هر دلیلی در این ازمون ها شرکت نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه  شصت هزار نفر در آزمون تخصصی حفظ قران کریم شرکت کردند، گفت: این تعداد افراد، حافظ پنج، ۱۰، پانزده، بیست جزء و حافظ کل قران بودند و باید گفت که در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار تشکل قرآنی مردمی در کل کشور مشغول به فعالیت هستند و هزاران جلسه ی سنتی خانگی آموزش قرآن در کل کشور وجود دارد و این ها ظرفیت های قرآنی است که ما داریم، باید شاکر باشیم و نباید نادیده گرفته شوند.

 رئیس رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور افزود: با تمام این اوصاف با آن نقطه ی مطلوب و ترازی که در شأن نظام جمهوری اسلامی است، فاصله داریم و انتظار ما از نظامی که بر مبنای قرآن شکل گرفته خیلی بیشتر از این ها است.

قره شیخ لو ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقاتی که در طول چند سال گذشته اتفاق افتاده، تصویب اعتباراتی هر چند کم برای انجام فعالیت های قرآنی است، که جای تشکر و قدر دانی دارد، چون که همین که این اعتبارات وجود داشته و جای ثابتی برای حمایت از فعالیت ها و برنامه های قرآنی در لایحه ی بودجه ی سنواتی باز شده باید تقدیر و تشکر کرد و ان شاء الله این اعتبارات در سال های آتی ارتقا پیدا کند و نوع مدیریت بر این اعتبارات و توزیع آنها کارشناسی تر و اصولی تر انجام شود.

وی بیان کرد: دستگاه های فرهنگی و قرآنی فعال در کشور، از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش در دو منظر مورد نظر قرار میگیرند، از یک منظر وجود این دستگاه ها یک فرصت است به منظور اینکه امکانات و داشته های این دستگاه ها برای توسعه ی برنامه های قرانی و فرهنگی هستند و می تواند خیلی قابل توجه باشد و از منظر دیگر ممکن است تهدیدی باشد به دلیل اینکه اگر هماهنگی و انسجام لازم وجود نداشته باشد، خدای ناکرده کار های جزیره ای که گاهی مشاهده می‌شود خیلی ارتباط با هم ندارند و یا در بعضی مواقع همدیگرا را هم خنثی می‌کنند و مقابل هم قرار می گیرند و این آفتی است که باید به ان توجه شود.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور با بیان اینکه فعالیت های جزیره ای در کشور هم اکنون وجود دارد، گفت: در زمان حاضر هم دستگاه ها فعال و مشغول به کار هستند که این قسمت مثبت کار است و هم متأسفانه ناهماهنگی هایی وجود دارد که باید به شکل صحیح مدیریت شود و این مشکلات مرتفع شوند.

وی ادامه داد: توانمندی که در زمان حاضر در کشور داریم، توانمندی بالایی است، چون که زمانی بود که ما برای استفاده از چند معلم قرآنی دچار مشکل بودیم ولی الان در تمام استان های ما در بعضی از عناوین به مرز خود کفایی رسیده ایم و در بعضی دیگر از عناوین تلاش باید مضاعف شود ولی در مجموع در کل کشور نیروهای کار آزموده و کار امدی داریم که توانمندی دارند تا مباحث قرآنی را بر اساس اصول و چهار چوب های کارشناسی شده در قالب دوره های آموزشی به مخاطبین ارائه کنند و این یکی از دستاورد های مهم است.

قره شیخ لو گفت: صد و ۷۰ تشکل قرآنی درقالب موسسه قرآنی و خانه های قرآن شهری و روستایی  در چهار محال و بختیاری، ظرفیت هایی است که ما باید به آن توجه کنیم، اما نکته ای که چند سالی است برآن تأکید داریم و اعتقاد داریم که جامعه ی قرآنی ما باید به این سمت و سو حرکت کند این است که تجربه ی ۳۸ ساله ای که داریم را به روز رسانی و ارتقا دهیم.

قاری بین المللی و پیشکسوت  قرآن کریم افزود: در زمان فعلی شرایط زندگی، زائقه و نوع نگاه مردم به زندگی و مسائل اجتماعی و خانواده گی نسبت به بیست سال گذشته متفاوت شده و در حال حاضر در عقب ماندگی به سر می بریم چون که بسیاری از فعالیت هایی که در زمان حال انجام می دهیم با همان حال و هوای بیست سال پیش است.

وی گفت: چه در محتوا، چه در منابع و روش ها باید تلاش کرد که از غافله ی روز عقب نمانیم، که متأسفانه این واقعیت هست و ما عقب مانده ایم، چونکه ما هنوز هم سیستم های کاری مان همان سیستم های گذشته است و نیاز به یک باز بینی کلی و جدی در تمامی حوزه ها احساس می‌شود و اولا یادمان نرود که تمام این مسائلی که ما در طول ۳۸ سال داشتیم، بیشتر توجه به بحث های ظاهری قرآن کریم بود، به علت فاصله ی زیادی که با قرآن در قبل از انقلاب داشتیم.

قره شیخ لو  ادامه داد: اینکه ما قران را خوب بخوانیم، تجوید آن را زیبا رعایت کنیم و صوت و لحن خوبی داشته باشیم، خوب است ولی مقدمه ای است برای یک اتفاق بزرگ تر و آن هم فهم به قرآن و عمل به قرآن است و باید اعتراف شود که در این زمینه کمتر کار شده است و بیشتر حافظان و قاریان کلام وحی در بخش مفاهیم کمتر کار کرده اند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور افزود: مسئله ی تفسیر، آن هم از نوع کاربردی، یعنی محتوای قرآنی که مردم احساس کنند می توانند در زندگی روز مره شان از این محتوا استفاده کنند، زیاد کار نشده و باید به آن توجه ویژه ای داشت و بعضی مواقع جنس برنامه های مفاهیمی هم، فقط اطلاعات کمی به مردم اضافه می‌کند و نمی دانند محل استفاده ی آنها کجاست.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.