۱۳۹۵/۷/۱۲ تعداد بازدید: ۱۱۳
print

انتخاب سخنران و مداح عالم به روایات، از مؤلفه های یک هیئت موفق است

کاویانی فر رئیس شورای هیئات مذهبی در جمع مسئولین هیئت های مذهبی شهرستان بروجن گفت: انتخاب سخنران و مداح عالم به روایات، از مؤلفه های یک هیئت موفق است که باید بیشتر به آن توجه شود.

انتخاب سخنران و مداح عالم به روایات، از مؤلفه های یک هیئت موفق است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، حسین کاویانی فر رئیس شورای هیئت های مذهبی بروجن با اعلام این خبر گفت: گردهمائی بزرگ هیئت‌های مذهبی بروجن باهدف بررسی و آسیب‌شناسی مراسم عزاداری محرم  و با حضور امام‌جمعه بروجن، رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجن، فرمانده نیروی انتظامی و مسئولین هیئت‌های مذهبی، ۷ مهر ۹۵ در حسینیه سالار شهیدان بروجن برگزار شد.

  کاویانی فر در سخنان خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پیرامون فعالیت‌های هیئت‌ها در ماه محرم، از مسئولین و اعضاء هیئت‌های مذهبی خواست تا به‌صورت منسجم و محوری و متحد فعالیت‌های خود را برگزار کنند.

کاویانی فر درباره مؤلفه‌های کیفی یک هیئت گفت: ازجمله مؤلفه‌هایی که می‌تواند تا حد زیادی درروند کیفی هیئت و محافل عزاداری مؤثر واقع شود سخنران و موضوعات موردبحث است و این در حالی است که اصل عزاداری به این سخنرانی‌ها و سخنرانان است و سینه‌زنی و راه‌اندازی دسته در مقام بعدی قرار دار دارد.

کاویانی فر در سخنی خطاب به مسئولان هیئت‌های مذهبی گفت: مسئولین هیئت‌ها باید آداب هیئت داری را بدانند، وقتی کسی مسئولیت یک هیئت عزاداری را بر عهده می‌گیرد اول‌ازهمه به تزکیه خود بپردازد، یک رئیس هیئت باید خود الگو باشد و چقدر خوب است هدف یک مسئول هیئت به انجام سینه‌زنی و تدارک شام و این موضوعات نمادین ختم نشده و علت،اصل و اساس ایجاد یک هیئت، که تمام آداب هیئت اسلامی و مذهبی را دارد، مورد توجه او باشد.

وی تصریح کرد: یک مسئول هیئت باید نهایت تلاشش را برای اصولی چون جذب جوان و نوجوان به سمت علوم و معارف اسلامی به کار بندد تا یک جوان به خاطر کسب معرفت و شناخت هر چه بیشتر ائمه پا دررکاب هیئت کند، که انتخاب سخنران و مداح عالم به روایاتِ مربوط به ائمه است که در کنار سینه‌زنی و عزاداری که رکن اساسی و مهم است، می‌تواند تأثیر حضور در هیئت را برای مردم دوچندان کند، و عاقبت‌ به‌ خیری دنیا و آخرت را برای ایشان در پی داشته باشد.

وی یادآور چندین نکته مهم در آئین‌های عزاداری شد و گفت: توجه کامل هیئت مذهبی به مداحان به منظور استفاده از شعر مناسب، همچنین پرهیز از ترویج آسیب‌ها و خرافات در عزاداری‌ها، استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی در محل هیئت، به‌روز کردن مجوز، اجزا و تشکیلات هیئت، از جمله نکاتی است که مسئول هیئت باید به آن توجه داشته باشد.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.