۱۳۹۵/۶/۳۱ تعداد بازدید: ۹۵
print

روز عید غدیر، روز بخشش و مغفرت است

روحانی مستقر روستای چلوان گفت: مومنین در عید غدیر،بیشتر از ماه مبارک رمضان و شب عید فطر مورد عفو و بخشش و مغفرت و رحمت قرار می گیرند.

روز عید غدیر، روز بخشش و مغفرت است

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، روحانی مستقر در مسجد جامع روستای چلوان، گفت: امام رضا (ع) هر کس را که در روز عید غدیر به خانه شان می آمد، برای شام نگه می داشت و وقتی می خواست برودبه او هدایای متنوعی از انگشتر تا پارچه و هدایای مختلف دیگر می داد.

حجت‌الاسلام سید محمد علی قاسمی افزود: در روایت است که معصوم علیه السلام می فرماید:مومنین در عید غدیر مورد عفو و بخشش و مغفرت و رحمت قرار می گیرند، بیشتر از ماه مبارک رمضان و شب عید فطر.

وی ادامه داد: در روایت دیگری از امام رضا علیه السلام آمده است که می فرمایند: در روز عید غدیر هر کجا هستی سعی کن خود را به کنار قبر مطهر امیرالمومنین (ع) برسان چونکه در این روز خداوند گناهان بسیاری از مردان و زنان مسلمان را می بخشد و دوبرابر کسانی که خداوند آنها را در ماه رمضان و شب قدر و عید فطر از دوزخ آزاد می‌کند در چنین روزی از آتش جهنم رهایی می دهد.

روحانی مستقر روستای چلوان گفت: روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و این روز، روز قبولی اعمال شیعیان و روز برطرف شدن غم های ایشان است و این روزی است که حضرت موسی علیه السلام بر ساحران، غلبه کرده و خداوند آتش را بر ابراهیم خلیل علیه السلام سرد و سلامت کرده و حضرت موسی علیه السلام، یوشع بن نون را وصیّ خود گردانیده و حضرت عیسی علیه السلام، شمعون الصّفا را وصی خود قرار داده و حضرت سلیمان علیه السلام، رعیّت خود را بر استخلافّ آصف بن بَرخیا اِشهاد کرده و رسول خدا صلى الله علیه و آله ما بین اصحاب خود برادرى افکنده و برای همین  شایسته است در این روز عقد اخوت و پیمان برادری بسته شود.

وی با بیان اینکه روزه گرفتن در این روز بسیار پرفضیلت است افزود:در برخی روایات بیان شده که هر کس این روز را روزه بگیرد مانند کسی است که تمام عمر دنیا را روزه گرفته باشد.

حجت‌الاسلام قاسمی ادامه داد: کسی که روزه قضای ماه رمضان بر عهده دارد نمی‌تواند روزه مستحبی بگیرد و باید به جای نیت روزه مستحبی، نیت روزه قضا کند اما اگر روزه قضا را در این روز انجام دهد، امید است خداوند ثواب روزه مستحبی این روز را هم به او عطا فرماید.

وی غسل کردن در این روز به نیت غسل روز عید غدیر خم را،بسیار با فضیلت دانست و گفت: بهتر است این غسل کمی قبل از ظهر مقارن زمانی که پیامبر اکرم، امیرالمؤمنین را به ولایت و امامت نصب نمودند انجام شود.

روحانی مستقر در روستای چلوان احسان و اطعام و نیکی کردن به مؤمنان را از دیگر اعمال بسیار با فضیلت این روز برشمرد و افزود: برگزاری جشن‌ها و مراسم بزرگداشت این روز بسیار سفارش شده است و  همچنین گشاده‌رویی با برادران ایمانی، زینت کردن، اطعام و خوشحال کردن آن‌ها مورد تاکید است.

وی صله رحم و دید و بازدید، رسیدگی به امور خانواده و هدیه دادن،زیارت امیر المومنین و عقد اخوت را  از دیگر اعمال این روز بیان کرد و گفت:مستحب است برادران و خواهران ایمانی در این روز عقدی را بین خود برقرار سازند که مفاد آن اخوّت و همدلی در دنیا و دستگیری از همدیگر در آخرت است.

گفتنی است، مراسم جشن عید غدیر ۳۰شهریور در مسجد جامع چلوان با حضور مردم برگزار شد.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.