۱۳۹۵/۷/۱۶ تعداد بازدید: ۸۸
print

مجالس عزاداری باید فضای علمی تری به خود بگیرد

روحانی مستقر روستای چلوان گفت: مجالس عزاداری باید فضای علمی تری به خود بگیرد و مردم علاوه بر عزاداری، مباحث تربیتی واقعه کربلا را نیز بیاموزند و این وظیفه ی مداحان و مبلغین است.

مجالس عزاداری باید فضای علمی تری به خود بگیرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام  سید محمد علی قاسمی گفت: با فرارسیدن ماه محرم، کوچه ها، مسجد و حسینیه و خانه های مردم روستای چلوان همانند تمامی نقاط کشور، رنگ ماتم و عزا به خود گرفته و بار دیگر مردم در سوگ شهادت سرور و سالار شهیدان، حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش، دسته های عزاداری به راه انداخته اند.

حجت‌الاسلام قاسمی افزود: در تشریح آثار تربیتی عاشورا می توان گفت که اصل اول در این باره عمومی بودن و عدم وابستگی به یک جریان خاص است و همین مسئله موجب شده که قیام سالار شهیدان بر تمامی نقاط دنیا و بر روی تمامی افراد با شرایط سنی و اجتماعی متفاوت تاثیر گذار باشد.

وی اصل مهم دیگر در مباحث تربیتی عاشورا را برجسته بودن بعد معنویت و اخلاق نسبت به سایر ابعاد در قیام سالار شهیدان دانست و افزود: در واقع حرکت امام حسین(ع) را می توان یک جنبش ابتدا معنوی و سپس سیاسی و اجتماعی نامید و این جنبش با مباحث معنوی بررسی و سنجیده می‌شود.

روحانی مستقر روستای چلوان ادامه داد: دوری از احساسات در سخنرانی های ماه محرم نیز دیگر مسئله مهم در این خصوص است و باید توجه داشت که برخورد عاطفی و احساسی با مباحث عاشورا موجب به انحراف کشیده شدن، عزاداری ها خواهد شد بلکه باید برای اثر گذاری بیشتر مجالس سخنرانی ماه محرم برپایه مباحث علمی برگزار شود.

وی بیان کرد: عزاداری های ماه محرم باید به سمتی پیش برود که خروجی آن در نهایت افزایش علم مردم نسبت به واقعه عاشورا و ایجاد تحول در اجتماع باشد و در واقع باید در خصوص مباحث عاشورا از تحریفات در خصوص واقعه کربلا دوری کرد و به مباحث علمی و درسهای عاشورا پرداخت.

حجت‌الاسلام قاسمی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم آن چیزی که مردم را با دین آشنا می‌کند، عقلانیت است و باید به سخنرانی ها در این ماه اهمیت بیشتری داده شود چون جامعه با بحث های منطقی در مقابل تمامی بدی ها بیمه می‌شود ودر این راستا مداحان باید عاشورا را همان گونه که عاشورائیان آن را رقم زدند برای مردم توصیف کنند و باید تمامی روایاتی که از عاشورا در ماه محرم مطرح می‌شود طبق اسناد و مدارک معتبر باشد و از بیان مباحث نادرست در این ماه دوری شود.

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.