۱۳۹۵/۷/۱۲ تعداد بازدید: ۱۰۲
print

مهم ترین ویژگی مداح مقوله ی ادب و اخلاق است

استاد حوزه علمیه قم و سخنران دوره ی آموزشی مسئولین هیئت های مذهبی و مداحان در شهر کرد مهم ترین ویژگی مداح را مقوله ی ادب و اخلاق دانست.

مهم ترین ویژگی مداح مقوله ی ادب و اخلاق است

به گزارش روابط عمومی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، با نزدیک شدن به ماه محرم، رؤسای هیئت‌های مذهبی و مداحان شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مهدیه مصلی امام خمینی(ره) شهرکرد گرد هم آمدند.

حجت‌الاسلام مرتضی وافی، از اساتید حوزه علمیه قم، در جمع رؤسای هیئت‌ها و مداحان این سه شهرستان به نکات مهم مدیریت هیئت و نحو مداحی درست اشاره کرد و گفت: برای این‌که بتوانیم جوانان و نوجوانان را بیشتر به سوی هیئت‌ها جذب کنیم باید به چند نکته مهم توجه کرد یکی اینکه مداحان گرامی و عزیز در مداحی خود باید برای گفته‌ها و موارد تاریخی که بیان می‌کنند سند معتبر داشته باشند و بدون سند معتبر و فقط با تکیه به این موضوع که از فلان مداح یا روحانی شنیده نباید مطلب را در مجالس مختلف نقل کند.

حجت‌الاسلام وافی تصریح کرد: مطلب بسیار مهمی که باید مداحان مجالس امام حسین(ع) به آن بسیار اهمیت دهند، توجه به شعر و ادبیات است که باید دقت کرد نوع شعر و مطالبی که در این شعر بیان شده است کاملا مستند باشد و از خواندن اشعار سخیف که بعضی نکات سطحی را بیان می‌کنند خودداری کنند.

وی افزود: امروزه با وجود اشعار بسیار غنی و پرمحتوا که شاعران توانا و خوش قریحه ما در طول تاریخ سروده‌اند، خواندن اشعار سخیف و بی‌محتوا، که گاهی مطالب خرافی و خلاف واقع در آن هست، ظلم به مخاطب است.

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد: تنها راه دست یافتن مداحان به اشعار ناب و وزین، صرف وقت و مطالعه همیشگی مداح است.

حجت‌الاسلام وافی افزود: مورد دیگر که باید مداحان محترم به آن توجه داشته باشند، بحث صوت و لحن است، توجه به لحن و دستگاه‌های موسیقی سنتی ایران بسیار مهم است و باید مداحان باید از این ظرفیت آگاهی کافی را داشته باشند، چنان‌چه بسیاری از اساتید و قدمای موسیقی ایرانی یا خود تعزیه‌خوان بوده‌اند یا شاگرد یکی از تعزیه‌خوان‌ها بوده‌اند و مداحان باید از صدای خود مواظبت کنند و در چندین جلسه متوالی و پشت سرهم شرکت نکنند.

وی با بیان اینکه توجه به فن اجرا و مجلس‌داری مهم است ادامه داد: مداح باید بداند چه موقعی چه عملی انجام دهد یا چه شعری بخواند و از طریقه جمع و جور کردن جلسه برآید و حتی نگاهش را هم به طور مساوی بین همه حاضران تقسیم کند.

حجت‌الاسلام وافی گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که مداحان باید به آن توجه کنند مقوله آداب و اخلاق است. مردم مداحان را بیرون از جلسات هم می‌بینند و به سبک زندگی آنها نگاه می‌کنند، پس باید بسیار مواظب باشیم که کاری نکنیم که در ذهن و دل مردم لانه کند.

وی تصریح کرد: حتما باید برای پیشکسوتان، هیئت‌داران و پیرغلامان ابی‌عبدالله(ع) احترام و حرمت فراوان قائل باشیم.

حجت‌الاسلام وافی در پایان سخنان خود تاکید کرد: هیئتی که در منطقه خود خدمات اجتماعی نداشته باشد یک هئیت بی‌روح و مرده است و امسال همه هیئت‌ها قرار بگذارند جهیزیه یک دختر فقیر را تامین کنند یا هزینه آزادی یک زندانی را فراهم کنند.

این همایش پنج‌شنبه هشتم مهر ۱۳۹۵ در مهدیه مصلی امام خمینی(ره) شهرکرد برگزار شد.  

  • - نویسنده: تبیان شهرکرد
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.