۱۳۹۳/۵/۳۱ تعداد بازدید: ۸۸۷
print

آراستگی مذهبی

نویسنده : حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر داود کمیجانی چاپ و شمارگان : اول 91-2000 نسخه ناشر : راه ابریشم به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی

آراستگی مذهبی

کتاب حاضر از سه فصل با عناوین گرایش فطری آراستگی ،‌آراستگی در ساختار اجتماعی و همچنین آراستگی در تعالیم مذهبی تشکیل یافته است . مفهوم آراستگی ، انسان و آراستگی ، آراستگی و فطرت ، ویژگی های تمایلات فطری ،‌تربیت فطریات ، مفهوم شناسی فرهنگ ، تفاوت های مهم فرهنگ و تمدن ، ویژگیهای خاص فرهنگ ، مدیریت فرهنگی ، آسیب‌های فرهنگی ،‌انواع آراستگی در عرصه اجتماعی و فرهنگ ، مبانی آراستگی ظاهری در فرهنگ و جامعه ایرانی ، سرآغاز تخریب نظام آراستگی ظاهری در ایران ، بازگشتی به فرهنگ آراستگی ملی – مذهبی ، عوامل هنجار شکن در پوشش اجتماعی ،‌ عوامل فرهنگی بدحجابی ، راهکارهای اصلاح عوامل فرهنگی بدحجابی ،‌ عوامل روانی بدحجابی ، راهکارهای درمان معضلات روانی بدحجابی ، عوامل سیاسی بدحجابی ، راهکارهای مقابله با عوامل سیاسی بدحجابی ، عوامل اجتماعی بدحجابی ، راهکارهای مقابله با عوامل اجتماعی بدحجابی ،‌ مظاهر آراستگی مذهبی در ایران ، پوشش مذهبی دین یهود ،‌ پوشش مذهبی در مسیحیت ، پوشش مذهبی در اسلام ، نظام اخلاقی ، آراستگی مذهبی در اسلام ، آراستگی ظاهری ، باطنی ، برترین آراستگی ، ضوابط شرعی در آراستگی پوشش اسلامی ، راهکارهایی برای رشد آراستگی مذهبی ، بیانی گویا از آراستگی زنانه و مردانه ، سایت‌های پاسخ‌گویی به سوالات مذهبی و همچنین منابع و ماخذ از موضوعاتی هستند که توسط نویسنده آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام دکتر داود کمیجانی در مقدمه کتاب خود بیان می‌کند که زیبایی در رنگ و لعاب نیست ، بلکه زیبایی واقعی در آراسته شدن به سادگی و پاکی طینت است . بسیاری هستند که ظاهر خویش را با آرایش و رنگ‌آمیزی آراسته‌اند اما باطنی پلید و ناپاکی دارند. بسیاری هستند که برای زیباتر شدن ظاهر خویش به هر مشقتی تن می‌دهند اما غافل از آن هستند که آراسته شدن به پاکی و شرافت ، تجلی زیباتری دارد. دکتر کمیجانی ادامه می‌دهد که خداوند برای مومنین «‌صبغه الله » ( رنگ خدایی ) را پسندیده و چه رنگی زیباتر از رنگ خداوند ؟! اما برخی از افراد جامعه و مخصوصا ً بسیاری از جوانان ما ،‌اینک براثر عوامل متعدد ،‌ متاسفانه از این آراستگی و رنگ الهی دور شده‌ و سیمایی غیرالهی و ناپسند یافته‌اند ؛ این معضل گاه حتی در خانواده‌های مذهبی نیز مشاهده می‌شود ! لذا به نظر می‌رسد که باید در جهت تبیین مسئله و ارائه تعالیمی در جهت تربیت  آراستگی مذهبی ، متن آموزشی ارائه شود تا ضمن تعریفی جدید از آراستگی و حجاب ، حدود و معیارهای آن نیز تبیین شود . کمیجانی در پایان مقدمه خود نگاه اجمالی به مقوله آراستگی در عرصه فطرت ،‌ جامعه و مذهب و بازیابی چیستی و چگونگی آنها را از اهداف نگارش کتاب حاضر می‌داند تا با ارائه مباحثی مربوطه از تعالیم اسلامی ، راهکارهای موثری در ارتقاء آراستگی مذهبی جوامع انسانی ترسیم شود.

در بخشی از کتاب حاضر می‌خوانیم :

یکی از راهکارهای استعمارگران و مخافان حجاب ( از هر گروه و با هر انگیزه ای ) ، برای تحقیر و حتی تقبیح حجاب ‌تبلیغات منفی وسیعی برعلیه حجاب و کسانی است که پیروی آن می‌باشند. آنان در تبلیغات خود سعی دارند حجاب را بی‌ارزش و یا حتی ضد ارزش معرفی کنند. این تبلیغات عمدتا ً با تهمت‌های متعدد و یا گاه با تعبیرهای زننده از مقوله حجاب همراه است. آنها در جوسازی خود محجبه ها را مورد اهانت قرار می‌دهند و مثلا ً می‌‌گویند « این چادری‌ها تحجرگرا و دگم هستند. » و گاه با گفتن تهمتی می‌گویند « این هم منادیان حجاب ! »... درکنار این تبلیغات  منفی ،‌با گستره‌ای از تعریف و تمجید از مدهای لباس ،‌مانتوهای خاص ‌، تیپ و قیافه ‌های آرایش کرده و ...، افکار جوانان را به دوری از حجاب سوق دهند.

متاسفانه این تهمت‌ها و اهانت‌ها ،‌بسیار در جوانان تاثیر دارد ، آنان با خوش‌باوری گاه سطحی‌نگر ،‌ بدون تحقیق ، تحت تاثیر این  تبلیغات قرار می‌گیرند و از چادر و پوشش‌های اصیل ملی – مذهبی دوری می‌کنند. همین باعث شده است برخی از دختران خانواده‌های چادری گاه از سرکردن چارد خجالت می‌کشند. عوامل سیاسی یکی از خطرناکترین و منفی‌ترین عوامل بدحجابی است ، زیرا در بطن این انگیزه ،‌ نوعی خصومت و کینه توزی وجود دارد و برای مقابله با این امر تقویت وحدت ملی ، مقابله قانونمند با هنجارشکنی‌های مقرضانه و بالابردن آگاهی عمومی توصیه می‌شود.

آراستگی مذهبی به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر داود کمیجانی در چاپ نخست توسط انتشارات راه ابریشم به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی انتشار یافته است.

نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.