۱۳۹۳/۶/۱۵ تعداد بازدید: ۱۰۰۵
print

مهارت ارتباط با خدا

مهارت ارتباط با خدا / مجموعه کتاب های مهارت زندگی

مهارت ارتباط با خدا

مهارت ارتباط با خدا / مجموعه کتاب های مهارت زندگی

نویسنده : ابوالفضل علی آبادی

چاپ و شمارگان : اول 91/ 3000 نسخه

ناشر : شرکت چاپ و نشر بین الملل

 

کتاب حاضر از چهار فصل با عناوین ویژگی های دعا ، شرایط و موانع استجابت دعا ، آداب دعا کردن و همچنین ذکر تشکیل شده است . ویژگی های دعا ، دعاء سلاح پیامبران ، شفای هر درد ، دفع کننده بلا ، تغییر سرنوشت ، شرایط ، شناخت خداوند ، صدق نیت ، طهارت قلب ، حضور قلب ، حلال بودن درآمد ، موانع ، ظلم ، معذور دانستن ظالم ، قطع رابطه خویشاوندی ، ترک امر به معروف و نهی از منکر ، آداب باطنی ، توبه از گناهان ، ناامیدی از همه ، تضرع و خشوع ، آداب ظاهری ، نام خدا و مدح و ثنای او ، واسطه ای برای پذیرش ، دو رکعت نماز خواندن ، کوچک شمردن دعا و  زیاد خواستن از پرودگار ، بلند همتی در دعا ، اطمینان از اجابت ، پافشاری بر درخواست ، پیش از گرفتاری دعا کردن ، دعا برای دیگران ، اوقات دعا کردن ، برتری ذکر پنهانی بر ذکر آشکار ، اهل ذکر ، ترجیح ذکر بر دنیا ، ملامت نکردن از ذکر ، ذکر و کارگران بهشتی ، خوی پرهیزکاران ، حیات و ممات ذاکر ، خوش نامی ، همنشین خدا ، نشانه خدا ، مکان ها و زمان هایی که گفتن ذکر در آنها تاکید شده ، منزل ، بازار ، وقت وسوسه شدن ، زمان احتیاج به پرودگار ، صبح و شام و بعد از صبح و عصر ، آشنایی با برخی اذکار ، تحمید ، استغفار ، تکبیر ، تهلیل ، تسبیح و ذکر کثیر از جمله موضوعاتی هستند که نویسنده آنها را در کتاب حاضر مورد بررسی و کنکاش نظر قرار می دهد.

مجموعه علمی فرهنگی مرات اندیشه ؛ در سخن آغازین کتاب حاضر بیان می  کند که آداب زیست مسلمانی ، از دیرباز جزو فرهنگ دینی ایرانیان بوده است. این مجموعه ادامه می دهد که چگونگی ارتباطات فردی و اجتماعی ، ارتباط با عالم معنا ، نیک اندیشیدن و مهارت های زندگی در حوزه فردی و خانوادگی از جمله موضوعاتی است که اگر بدرستی آموزش داده شود ، زندگی فرح بخشی را به ارمغان می آورد . این مجموعه یادآور می شود که با دقت در نسلهای پیشین دریافته می شود که پدران و مادران از روزگاران گذشته ، اهتمام ویژه ای در تربیت فرزندان برپایه آداب زندگی دینی داشته اند.

 مجموعه علمی فرهنگی مرات اندیشه مجموعه کتاب های مهارت های زندگی را شامل 24 مجلد در موضوعات مختلف می داند و تاکید می کند که از ویژگی های این کتاب ها رویکردی کاملا ً دینی به مهارت های زندگی است  که استفاده از آیات و روایات و استخراج مهارتهای زندگی از سیره معصومان بر جذابیت محتوایی این کتابها افزوده است . ابوالفضل علی آبادی در پیشگفتار کتاب خود بیان می کند که دعا وسیله ارتباط و اتصال بنده با خداست. برنامه ای است که هم برای تعلیم و تربیت عقل ها و هم برای تکامل عقیده و ایمان انسان ، موثر و مفید است . علی آبادی ادامه می دهد که دعا برترین عبادت و محبوب ترین عمل نزد خداوند عزوجل بر روی زمین است . دعا سلام مومن و ستون دین و نور آسمان ها و زمین است. وی یادآور می شود که در روایات از دعا به منزله کلید آمال و آرزوها یاد شده است. آن کسی که ملکوت و خزا دنیا و آخرت در دست اوست . به انسان اجازه داده تا او را بخواند و ضمانت کرده است که خواسته های وی را اجابت کند ؛ سپس کلیدهای خزاین و گنجینه های آنرا که همان دعا کردن و خواستن از اوست در اختیار انسان قرار داده است تا وی را بخوانند و او هم استجابت کند. 

نویسنده در پایان پیشگفتار خود دعا و مناجات را دارای آداب و قوانینی می داند که برای شناخت این قوانین ابتدا باید جایگاه دعا را در زندگی درک کرد و سپس به آداب دعا توجه و آنگاه شرایط و موانع استجابت دعا را به خاطر سپرد ، آنچه که در نوشتار خود قصد دارد مختصری از آداب و مهارتهای گفتگو با خدا را برای خوانندگان خود طرح کند.

ابوالفضل علی آبادی در بخش طهارت قلب می نویسد :

به فرموده امام صادق ( ع ) دلی که در آن خاطره ای جز خاطره خدا نباشد ، پاک و مطهر است . قلبی که از هر چیز ، غیر از او خالی و تهی است و جز رضای حق و توجه به او چیزی نمی خواهد . اگر کسی این گونه مواظب قلب خود بود ، مستجاب الدعوه می شود . و خداوند نیز به واسطه زهد و تقوایی که بنده نشان داده است ، عیب و بدی دنیا را به او می نمایاند ، دردها و درمان ها را به او می شناساند و او را به سلامت از دنیا بیرون می برد.

مهارت ارتباط با خدا / مجموعه کتاب های مهارت زندگی با همکاری معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی با قیمت 18000ریال توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل انتشار یافته است.

 

نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.